All Products
Keywords [ flavor additive ] match 58 Products.
2-Acetylpyridine 99% Purity with Roasted Odor for Food Flavoring in Baked Goods and Dairy
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 8-10 °C |
| Boiling Point: | 188-189 °C (lit.) |
99% Purity 5-Methyl Furfural Liquid CAS 620-02-0 With Caramellic Odor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 171 °C |
| Boiling Point: | 187-189 °C(lit.) |
CAS 3188-00-9 Pharmeteutical Grade 2-Methyltetrahydrofuran-3-Thiol Liquid Sulfides for pharmaceutical use
| Item: | 2-Methyltrahydrofuran-3-one |
|---|---|
| CAS No.: | 3188-00-9 |
| Purity: | 99% |
Synthetic 2-Mercapto-3-Butanol Compound CAS 37887-04-0 C4H10OS to Impart Savory, Meaty, Roasted, onion, or Garlic Notes to Food
| Boiling Point: | 53 °C/10 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.013 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3502 | 2-MERCAPTO-3-BUTANOL |
Direct manufacture of Thioacetic Acid S-(2-Methyl-3-Furanyl) Ester CAS 55764-25-5 FEMA approved food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
Organosulfur Compound 2-Methyl-3-Furanthiol CAS 28588-74-1 Fragrance Ingredient
| Boiling Point: | 57-60 °C/44 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.145 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3188 |
Liquid 3-Mercapto-2-Methyltetrahydrofuran Organic Compound CAS 57124-87-5 with Roasted beef, chicken, meaty, sulfurous, alliaceous (onion/garlic)
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
Transparent Liquid 4-Mercapto-4-Methylpentan-2-One CAS 19872-52-7 For Fragrance Industry
| Boiling Point: | 174℃ |
|---|---|
| Density: | 0.961 |
| FEMA: | 3997 |


