All Products
Keywords [ flavor additive ] match 60 Products.
99% Purity 3-Mercapto-2-Methylpenta-1-Ol Flavor Additive CAS 227456-27-1 Enhancing Tropical Fruit Flavors
| PKA: | 10.50±0.10(Predicted) |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
High Purity METHYL(FURFURYLTHIO)PYRAZINE CAS 65530-53-2 Flavor Additive to enrich the smoke aroma in tobacco products.
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
Ethanethioiacids-(2-Methyl-3-Furanyl)Ester CAS:55764-25-5 with Meaty Flavor for Food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
2-Methyl-3-furyl thioacetate CAS:55764-25-5 with meaty flavor food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS:55764-25-5 High purity 2-Methylfuran-3-thiol acetate >=98.0% Stable Precursor meaty flavor food addctive direct manufature
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS:55764-23-3 2,5-Dimethyl-3-furanthiol for Roasty Meaty and Coffee-like Flavors in Food and Fragrance
| Boiling Point: | 175-177 °C |
|---|---|
| Density: | 1.05 |
| FEMA: | 3451 |
High Quality Flavor Intermediate 3-Mercapto-2-pentanone CAS 67633-97-0 with sulfurous metallic roasted onion horseradish potato flavor
| Boiling Point: | 157.53 ℃ |
|---|---|
| Density: | 0.98 G/cm³ |
| EINECS No.: | 266-799-5 |
High Quality Flavor Intermediate 3-Mercapto-2-pentanone CAS 67633-97-0 food addicative for beer flavor enhancement
| Boiling Point: | 157.53 ℃ |
|---|---|
| Density: | 0.98 G/cm³ |
| EINECS No.: | 266-799-5 |
High purity S-(2-methyl-3-furyl) ethanethioate CAS:55764-25-5 for complete and authentic meat flavor
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS:55764-25-5 Food Flavor 2-Methylfuran-3-thiolacetate, with toasted bread and coffee with a hint of onion and garlic flavor
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |


