All Products
Keywords [ flavor additive ] match 59 Products.
High Quality Furfuryl Thioacetate CAS 13678-68-7 FEMA 3162 Approved Flavor Intermediate with Barbecue Flavor and Coffee Fragrance
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
99% Purity trans,trans-2,4-Nonadienal CAS 5910-87-2 with Fatty Floral Odor for Flavor Intermediate
| Density: | 0.862 G/mL At 25 °C(lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3212 |
| Refractive Index: | N20/D 1.5207(lit.) |
High purity 3-(Acetylthio)-2-methylfuran CAS:55764-25-5 with fresh, potent meaty aroma
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS 227456-27-1 Food Addictive 3 - Mercaptoacetic - 2 - Methyl Alcohol Flavor Intermedaite Onion, garlic, meat, soup Flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| FEMA: | 3996 |
| Color: | Clear |
4-Methyl-5-thiazolylethyl acetate Sulfurol acetate CAS:656-53-1 Raw materials for essence of beverages, candies, and baked goods
| Melting Point: | 112 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 117-118 °C6 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.147 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS 19872-52-7 99% Purity Clear Liquid 4-Mercapto-4-Methylpentan-2-One creating authentic tropical and berry flavors
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 174℃ |
| Density: | 0.961 |
Sulfurous Odor 2-Mercapto-3-Butanol Food Additive CAS 37887-04-0 with Sulfury, Roasted onion, Garlic, Meaty
| Boiling Point: | 53 °C/10 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.013 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3502 | 2-MERCAPTO-3-BUTANOL |
CAS:656-53-1 4-Methyl-5-(2-acetoxyethyl)thiazole Raw materials for beverage, candy, and bakery food essences
| Melting Point: | 112 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 117-118 °C6 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.147 G/mL At 25 °C(lit.) |
FEMA 3621 4,5-Dimethyl-2-isobutyl-3-thiazoline with Green Earthy Odor and Tomato Leaf Aroma CAS 65894-83-9
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 208 °C760 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.487 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS:137-00-8 Medical Grade 4-Methylthiazol-5ylethanol drug intermediate
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |


