All Products
Keywords [ flavor additive ] match 60 Products.
High Purity Ethanethioic Acid S-(2-Furanylmethyl) Ester CAS 13678-68-7 Flavour Additives to make Coffee Richer
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
CAS 4410-99-5 High Quality 2-Phenylethyl Mercaptan with Overpowering Aroma
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3894 |
| Refractive Index: | N20/D 1.560(lit.) |
High Purity Furfurylthiol acetate CAS 13678-68-7 roast meat and nuts aroma food addictive
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
CAS 24295-03-2 Food Grade Spice 2-Acetylthiazole With 99% Purity to enhance savory, roasted, and nutty aroma
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 65.5°C |
| Boiling Point: | 89-91 °C/12 MmHg (lit.) |
Fragrance Intermedaite β-Phenyl ethyl mercaphtan CAS 4410-99-5 as an Intermediate for Pesticides, Pharmaceuticals, and Dyes
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
CAS 105-54-4 High Purity Ethyl Butyrate Flavour with Fruit Flavor for Food Flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₆H₁₂O₂ |
| IUPAC Name: | Ethyl Butanoate |
Food Grade 2-METHYLTETRAHYDROFURAN-3-THIOL CAS 57124-87-5 C5h10os
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS 3188-00-9 High Purity 2-Methyltetrahydrofuran-3-One with Sweet aroma, caramel food addictive
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 139 °C (lit.) |
| Density: | 1.034 G/mL At 25 °C (lit.) |
CAS 105-54-4 High Purity Ethyl Butyrate Flavour with pineapple orange peach banana tutti-fruit flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₆H₁₂O₂ |
| IUPAC Name: | Ethyl Butanoate |
High Purity Ethanethioicacid,S-(2-furanylmethyl)ester(9CI) CAS 13678-68-7 Food Addictive in Drinks, Jellies and Puddings, Candies
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |


