All Products
Keywords [ flavor additive ] match 59 Products.
High purity 2-Methylfuran-3-thioacetate CAS:55764-25-5 dry soup mixes, snack coatings, processed meats food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
Professional 2-Thiophenethiol CAS7774-74-5 Food Additive For Flavours And Fragrances Preparation
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 129 °C(lit.) |
| Density: | 1.252 G/mL At 25 °C(lit.) |
99% Purity 2-[(2-Furanylmethyl)Thio]-3-Methyl-Pyrazin CAS 65530-53-2 Food Flavour Additive Used in bouillons, soups, sauces, and meat seasonings.
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
CAS 227456-27-1 1-Pentanol,3-Mercapto-2-Methyl- Flavour Additives 99.4% Purit with Boxwood, broom, gooseberry flavor
| Purity: | 99.4% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
99% Purity 2,3,5-Trimethylpyrazine CAS 14667-55-1 Food Enhancer For Roasted Nutty And Chocolate Flavors
| Melting Point: | 156 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 171-172 °C (lit.) |
| Density: | 0.979 G/mL At 25 °C (lit.) |
5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole CAS 137-00-8 for Vitamin B1 basic material
| Melting Point: | <25 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 135 °C7 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.196 G/mL At 25 °C(lit.) |
Phenethyl mercaptan FEMA 3894 flavor intermediate with strong sulfurous odor for food flavor enhancement
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
99.6% Purity 3-MERCAPTO-2-METHYLPENTAN-1-OL (RACEMIC) Fragrance Additive with passion fruit, guava flavor grapefruit aroma
| Purity: | 99.6% |
|---|---|
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
| Source: | Synthentic |
99% Purity Ethyl 3-Methylthiopropionate Food Flavor Enhancer CAS 13327-56-5 to Add Savory Depth to Meat, onion, and Garlic Flavorings
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 197 °C(lit.) |
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C(lit.) |
2-Phenylethanethiol / 2-Phenylethyl Mercaptan CAS 4410-99-5 For Enhancing Flavor in Meat and Savory Flavors (beef, chicken, pork) Roasted and Grilled Flavor Profiles Soups, Bouillons, and Seasoning
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |


