All Products
Keywords [ flavor additive ] match 59 Products.
CAS:55764-25-5 High purity 2-Methyl-3-acetylthiofuran Thermal reactive meat flavor precursor
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS:55764-25-5 High purity ETHANOICACID,S-(2-METHYL-3-FURANYL)ESTER with stable meat flavor direct manufature
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
3-Acetylthio-2-Methylfuran (MFT Acetate) CAS:55764-25-5 with Barbecue, coffee, and meat flavor food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS:656-53-1 Direct Manufature 4-Methyl-5-thiazolylethyl acetate >=98.0% with meaty flavor
| Melting Point: | 112 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 117-118 °C6 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.147 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS:137-00-8 5-Hydroxyethyl-4-methylthiazole FEMA JECFA with Nutty, creamy, meaty, roasted Flavor
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
CAS:227456-27-1 Direct Manufacture of 3-MERCAPTO-2-METHYLPENTAN-1-OL (RACEMIC) Ingredients for Onion, Garlic, and Meat Flavors
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
High Purity (>99%) 5-(2-Hydroxyethyl)-4-Methylthiazole CAS:137-00-8 FEMA approved with milky meaty flavor
| Packaging Details: | 1kg/Bottle, 5-25kg/Drum |
|---|---|
| Delivery Time: | 5-8 working days |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
CAS:137-00-8 5-Hydroxyethyl-4-methylthiazole with bean flavor FEMA approved
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
CAS 40789-98-8 3-Mercapto-2-Butanone Food Additive For Food Industry Creating Savory Flavor Profiles
| Boiling Point: | 48-49 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.035 G/mL At 25 °C (lit.) |
| Form: | Clear Liquid |
C5H6OS 2-Methyl-3-Furanthiol Liquid Food Additive CAS 28588-74-1
| Boiling Point: | 57-60 °C/44 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.145 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3188 |


