All Products
CAS 137-00-8 Pharma Intermediates 4-Methylthiazole-5-Thiazoleethanol Candy, baked goods, jelly, pudding flavor addictive
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
C6H14OS 3-Mercapto-2-Methylpentan-1-Ol Flavor Intermedaite CAS 227456-27-1
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
CAS 137-00-8 5-(2-Hydroxyethyl)-4-Methylthiazole soft drink flavor GRAS(FEMA)
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
Cosmetic Grade Natural Vanillyl Butyl Colourless Oil CAS 82654-98-6
| CAS:: | 82654-98-6 |
|---|---|
| PURITY: | 99% |
| Boiling Point: | 241 °C(lit.) |
Food / Industrial Grade 99% Purity 2,6-Dimethylpyrazine CAS 108-50-9
| CAS No.: | 108-50-9 |
|---|---|
| Purity: | 99% |
| Usage: | Food Flavor |
99% Purity 3-Methyl-2-butanethiol Sulfurous Odor for Flavor CAS 2084-18-6
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | -109.95°C (estimate) |
| Boiling Point: | 109-112 °C(lit.) |
Clear Liquid 4-Methylthio-4-Methyl-2-Pentanone CAS 23550-40-5 C₇H₁₄OS
| Boiling Point: | 78 °C15 Mm Hg(lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.964 G/mL At 25 °C(lit.) |
| FEMA: | 3376 |
99% Purity 5-Methyl Furfural Liquid CAS 620-02-0 With Caramellic Odor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 171 °C |
| Boiling Point: | 187-189 °C(lit.) |
C6H8OS2 Methyl 2-Methyl-3-Furyl Disulfide CAS 65505-17-1 For Meat Flavors
| Molecular Formula:: | C₆H₈OS₂ |
|---|---|
| CAS Number:: | 65505-17-1 |
| Molar Mass:: | 160.26 G/mol |
Fragrance Intermedaite β-Phenyl ethyl mercaphtan CAS 4410-99-5 as an Intermediate for Pesticides and Dyes
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
