All Products
Burnt Type 1,6-Hexanedithiol CAS 1194-43-1 Flavor Intermediate as As a flavoring for chicken, beef, and dish seasonings
| Boiling Point: | 118-119 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.983 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3495 |
Organic Diallyl Sulfide Bis(2-Propenyl) Sulfide Liquid CAS 592-88-1 FEMA Approved Flavor with a Sharp, Savory Garlic Note
| Melting Point: | -83 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 138 °C(lit.) |
| Density: | 0.887 G/mL At 25 °C(lit.) |
1-Pentanol,3-Mercapto-2-Methyl- Perfumers Fragrance Ingredient CAS 227456-27-1 with Tropical, fruity accents
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
Flavors 2-Methyl-3(or5)-Methylthiopyrazine CAS 67952-65-2 FEMA 3208 for Savory Flavor Enhancement
| Density: | 1.145 G/mL At 25 °C(lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3208 |
| Refractive Index: | N20/D 1.583(lit.) |
liquid 2-Methyl-3(Or5)-Methylthiopyrazine CAS 67952-65-2 Savory Flavor Enhancer with Characteristic notes of Roasted nuts, Peanuts, Popcorn, and Meaty or Brotty (crust of bread) Aromas
| Density: | 1.145 G/mL At 25 °C(lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3208 |
| Refractive Index: | N20/D 1.583(lit.) |
Liquid 2-METHYL-3,5 OR 6-(FURFURYLTHIO)-PYRAZINE Heterocyclic Compounds CAS 65530-53-2 Enhancing Flavor of Cocoa and chocolate products
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
2-METHYL-3(5)(6)-FURFURYLTHIOPYRAZINE MIXTURE CAS 65530-53-2 Flavour Agents Intermediate Contributes to grilled, barbecued, and roasted profiles
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
99% Purity 2-[(2-Furanylmethyl)Thio]-3-Methyl-Pyrazin CAS 65530-53-2 Food Flavour Additive Used in bouillons, soups, sauces, and meat seasonings.
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
High Purity METHYL(FURFURYLTHIO)PYRAZINE CAS 65530-53-2 Flavor Additive to enrich the smoke aroma in tobacco products.
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
High Purity 2-FURFURYLTHIO-3(5/6)-METHYL PYRAZINE CAS 65530-53-2 Flavor Compounds
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
