All Products
CAS 40789-98-8 3-Mercapto-2-Butanone Food Additive For Food Industry Creating Savory Flavor Profiles
| Boiling Point: | 48-49 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.035 G/mL At 25 °C (lit.) |
| Form: | Clear Liquid |
CAS 15679-13-7 2-Isopropyl-4-Methyl Thiazole 99% Purity Flavor And Fragrance Chemical Creating Authentic Tomato Flavor
| IUPAC Name: | 2-Isopropyl-4-methyl-1,3-thiazole |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₇H₁₁NS |
| CAS Number: | 15679-13-7 |
Liquid 4-Methyl-5-Thiazoleethanol Acetate CAS 656-53-1 FEMA approved Thiol Compound enhancing coffee, roasted meat, popcorn aroma
| Melting Point: | 112 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 117-118 °C6 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.147 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS 24295-03-2 Food Grade Spice 2-Acetylthiazole With 99% Purity to enhance savory, roasted, and nutty aroma
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 65.5°C |
| Boiling Point: | 89-91 °C/12 MmHg (lit.) |
99% Purity 3-Mercapto-2-Methylpenta-1-Ol Flavor Additive CAS 227456-27-1 Enhancing Tropical Fruit Flavors
| PKA: | 10.50±0.10(Predicted) |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
CAS 19872-52-7 99% Purity Clear Liquid 4-Mercapto-4-Methylpentan-2-One creating authentic tropical and berry flavors
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 174℃ |
| Density: | 0.961 |
High Purity 2,5-Dimethyl Pyrazine with Roasty Nutty Aroma for Food Flavoring CAS 123-32-0
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 15°C |
| Boiling Point: | 155 °C (lit.) |
High Purity 99% 2,3-Dimethylpyrazine with Roasted Nutty Odor for Maillard Reaction Flavors
| Purity:: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 11-13 °C |
| Boiling Point: | 156 °C (lit.) |
2-(4-Methyl-1,3-Thiazol-5-Yl)Ethyl Acetate Liquid Chemical Compound CAS 656-53-1 Contributes to roasted coffee profiles
| Melting Point: | 112 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 117-118 °C6 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.147 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS 227456-27-1 1-Pentanol,3-Mercapto-2-Methyl- Flavour Additives 99.4% Purit with Boxwood, broom, gooseberry flavor
| Purity: | 99.4% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
