All Products
Liquid 3-Mercapto-2-Methyltetrahydrofuran Organic Compound CAS 57124-87-5 with Roasted beef, chicken, meaty, sulfurous, alliaceous (onion/garlic)
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
2-Phenylethanethiol / 2-Phenylethyl Mercaptan CAS 4410-99-5 For Enhancing Flavor in Meat and Savory Flavors (beef, chicken, pork) Roasted and Grilled Flavor Profiles Soups, Bouillons, and Seasoning
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
Food Grade 2-Methyltetrahydrofuran-3-Thiol Compound Cas 57124-87-5 with authentic roasted coffee flavors Savory Flavors Nut Flavors
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
Phenethyl Mercaptan CAS 4410-99-5 with Skunk-like Odor for Enhancing Flavor as 2-Phenylethanethiol
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| Refractive Index: | N20/D 1.560(lit.) |
99% Purity Furfuryl Mercaptan (2-Furylmethyl Mercaptan) for Coffee Aroma Enhancer and Meaty Flavor
| Density: | 1.132 G/mL At 25 °C(lit.) |
|---|---|
| Melting Point: | 157.5 °C |
| Boiling Point: | 155 °C(lit.) |
High Purity 99% Furfuryl Mercaptan for Coffee and Savory Meat Flavor Enhancement CAS 98-02-2
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 157.5 °C |
| Boiling Point: | 155 °C(lit.) |
Meaty Odor Triisobutyldihydrodithiazine With 99% Purity CAS 74595-94-1 High-impact Savory flavoring agent
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 385.2±22.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.921±0.06 G/cm3(Predicted) |
Polyamino Polyether Methylene Phosphonic Acid PAPEMP CAS 130668-24-5 scale and corrosion inhibition in Industrial Cooling Water Membrane Systems (RO/NF) &Oilfield Water Treatment&Desalination
| CAS: | 130668-24-5 |
|---|---|
| Synonyms: | Polyoxypropylenediaminetetramethylenephosphonic Acid |
| Appearance: | Light Yellow To Yellow / Amber Transparent Liquid |
Efficient Scale and Corrosion Inhibitor Water Treatment Chemical with 100% Scale Inhibition and 95% Corrosion Inhibition for Broad-Spectrum Effectiveness
| Form: | Liquid |
|---|---|
| Color: | Yellow |
| Density: | (20℃)g/cm³ |
Composite scale and corrosion inhibitor water treatment in cooling towers, boilers, reverse osmosis
| Form: | Clear Liquid |
|---|---|
| Color: | Light Brown |
| Density: | 1.12-1.17 |
