All Products
CAS 65530-53-2 METHYL(FURFURYLTHIO)PYRAZINE Flavor Intermediate enhancing Chemical Coffee and chicken flavor
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
Food Grade High Purity Propyl Disulfide Flavoring CAS 629-19-6 for Industrial and Food Applications
| Fusing Point: | -86 °C (lit.) |
|---|---|
| Boiling Point: | 195-196 °C (lit.) |
| Density: | 0.96 G/mL At 25 °C (lit.) |
99.6% Purity 3-MERCAPTO-2-METHYLPENTAN-1-OL (RACEMIC) Fragrance Additive with passion fruit, guava flavor grapefruit aroma
| Purity: | 99.6% |
|---|---|
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
| Source: | Synthentic |
High Purity 1,6-Hexanedimercaptan with Burnt Fatty Meaty Odor for Polymer Crosslinking and Flavor Applications
| Boiling Point: | 118-119 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.983 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3495 |
High Quality trans,trans-2,4-Nonadienal with Cucumber Melon Rind Aroma and Fatty Floral Odor for Flavor and Fragrance Industry
| Density: | 0.862 G/mL At 25 °C(lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3212 |
| Refractive Index: | N20/D 1.5207(lit.) |
1,6-Dimercaptohexane CAS 1194-43-1 as a flavoring formula for chicken, beef, and dish seasonings for industrial chemicals
| Boiling Point: | 118-119 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.983 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3495 |
Biodegradable S,S-EDDS Ethylenediaminedisuccinate for Eco-Friendly Plant Nutrition and Water Soluble Micronutrient Mobilization
| Appearance: | Powder |
|---|---|
| Color: | White |
| Free Acid Form: | C₁₀H₁₆N₂O₈ |
High Purity 1,6-HEXANEDITHI CAS 1194-43-1 FEMA 3495 Essence formulas for chicken, Beef, and Dish Seasonings Flavor Intermediate for FLAVOR
| Boiling Point: | 118-119 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.983 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3495 |
Phenethyl mercaptan FEMA 3894 flavor intermediate with strong sulfurous odor for food flavor enhancement
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
High Quality Furfuryl Thioacetate CAS 13678-68-7 FEMA 3162 Approved Flavor Intermediate with Barbecue Flavor and Coffee Fragrance
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
