All Products
Keywords [ flavoring agents ] match 44 Products.
High Purity 2-Methylpyrazine With Nutty Roasted Aroma CAS 109-08-0 with Nutty, roasted, cereal-like, and slightly sweet
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | -29 °C (lit.) |
| Boiling Point: | 135 °C/761 MmHg (lit.) |
CAS 137-00-8 4-Methylthiazol-5ylethanol Liquid For Compound essence, floral fragrance synthesis
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
CAS 1003-04-9 Food Grade Tetrahydrothiophen-3-One Thiophene Chemical 99% High Purity Savory, Meaty, Garlic-like, and Buttery aroma
| IUPAC Name: | Tetrahydrothiophen-3-one |
|---|---|
| Chemical Formula: | C4H6OS |
| CAS Number: | 1003-04-9 |
High Purity 2-Phenylthiophene Clear Liquid Chemical Intermediate CAS 4861-58-9
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | -49.15°C (estimate) |
| Boiling Point: | 95-97°C 30mm |


