All Products
Keywords [ flavoring agents ] match 45 Products.
Fragrance Intermedaite β-Phenyl ethyl mercaphtan CAS 4410-99-5 as an Intermediate for Pesticides, Pharmaceuticals, and Dyes
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
Methyl Furfuryl Disulfide CAS:57500-00-2 Toasted bread crust, Roasted meat, and Coffee aroma, with a hint of sulfur
| Boiling Piont: | 60-61 °C0.8 Mm Hg |
|---|---|
| Density: | 1.162 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3362 | METHYL FURFURYL DISULFIDE |
CAS 105-54-4 High Purity Ethyl Butyrate Flavour with Fruit Flavor for Food Flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₆H₁₂O₂ |
| IUPAC Name: | Ethyl Butanoate |
CAS 137-00-8 4-Methyl-5-Thiazole Milk and dairy products, cereal product flavor addictive
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
CAS 105-54-4 High Purity Ethyl Butyrate Flavour with pineapple orange peach banana tutti-fruit flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₆H₁₂O₂ |
| IUPAC Name: | Ethyl Butanoate |
99% Purity 5-Methyl Furfural Liquid CAS 620-02-0 With Caramellic Odor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 171 °C |
| Boiling Point: | 187-189 °C(lit.) |
CAS 137-00-8 Pharma Intermediates 4-Methylthiazole-5-Thiazoleethanol Candy, baked goods, jelly, pudding flavor addictive
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
liquid 4-Methylthiazol-5ylethanol CAS 137-00-8 as A Structural Scaffold for Anticancer & Antimicrobial Agents
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
CAS:137-00-8 Medical Grade 4-Methylthiazol-5ylethanol drug intermediate
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
Organic Diallyl Sulfide Bis(2-Propenyl) Sulfide Liquid CAS 592-88-1 FEMA Approved Flavor with a Sharp, Savory Garlic Note
| Melting Point: | -83 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 138 °C(lit.) |
| Density: | 0.887 G/mL At 25 °C(lit.) |


