All Products
Keywords [ flavoring agents ] match 45 Products.
High Purity 99% 2,3-Dimethylpyrazine with Roasted Nutty Odor for Maillard Reaction Flavors
| Purity:: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 11-13 °C |
| Boiling Point: | 156 °C (lit.) |
CAS:137-00-8 5-Hydroxyethyl-4-methylthiazole FEMA JECFA with Nutty, creamy, meaty, roasted Flavor
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
99% Purity Furfuryl Mercaptan for Coffee and Meat Flavors CAS 98-02-2
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 157.5 °C |
| Boiling Point: | 155 °C(lit.) |
High Purity (>99%) 5-(2-Hydroxyethyl)-4-Methylthiazole CAS:137-00-8 FEMA approved with milky meaty flavor
| Packaging Details: | 1kg/Bottle, 5-25kg/Drum |
|---|---|
| Delivery Time: | 5-8 working days |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
CAS:137-00-8 5-Hydroxyethyl-4-methylthiazole with bean flavor FEMA approved
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
2-METHYL-3(5)(6)-FURFURYLTHIOPYRAZINE MIXTURE CAS 65530-53-2 Flavour Agents Intermediate Contributes to grilled, barbecued, and roasted profiles
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
99% Purity 3-Methyl-2-butanethiol Sulfurous Odor for Flavor CAS 2084-18-6
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | -109.95°C (estimate) |
| Boiling Point: | 109-112 °C(lit.) |
Burnt Type 1,6-Hexanedithiol CAS 1194-43-1 Flavor Intermediate as As a flavoring for chicken, beef, and dish seasonings
| Boiling Point: | 118-119 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.983 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3495 |
ISO9001 Certified 3-Methyl-Butyl-2-Thiol CAS 2084-18-6 Flavor Chemical
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | -109.95°C (estimate) |
| Boiling Point: | 109-112 °C(lit.) |
Meaty Odor Triisobutyldihydrodithiazine With 99% Purity CAS 74595-94-1 High-impact Savory flavoring agent
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 385.2±22.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.921±0.06 G/cm3(Predicted) |


