All Products
Keywords [ food flavor enhancer ] match 72 Products.
Phenethyl mercaptan FEMA 3894 flavor intermediate with strong sulfurous odor for food flavor enhancement
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
99% Purity Ethyl 3-Methylthiopropionate Food Flavor Enhancer CAS 13327-56-5 to Add Savory Depth to Meat, onion, and Garlic Flavorings
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 197 °C(lit.) |
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C(lit.) |
High Purity 99% Furfuryl Mercaptan for Coffee and Savory Meat Flavor Enhancement CAS 98-02-2
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 157.5 °C |
| Boiling Point: | 155 °C(lit.) |
CAS 3188-00-9 High Purity 2-Methyltetrahydrofuran-3-One For Food and beverages food addictive
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 139 °C (lit.) |
| Density: | 1.034 G/mL At 25 °C (lit.) |
CAS 3188-00-9 High Purity 2-Methyltetrahydrofuran-3-One with Sweet aroma, caramel food addictive
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 139 °C (lit.) |
| Density: | 1.034 G/mL At 25 °C (lit.) |
2,4-Decadienal CAS 2363-88-4 Flavor Intermediate For Food Flavor
| Refractive Index: | N20/D 1.515(lit.) |
|---|---|
| Flash Point: | 214 °F |
| Odor: | At 1.00 % In Dipropylene Glycol. Orange Sweet Fresh Citrus Fatty Green |
99% Purity Furfuryl Mercaptan (2-Furylmethyl Mercaptan) for Coffee Aroma Enhancer and Meaty Flavor
| Density: | 1.132 G/mL At 25 °C(lit.) |
|---|---|
| Melting Point: | 157.5 °C |
| Boiling Point: | 155 °C(lit.) |
Phenethyl Mercaptan CAS 4410-99-5 with Skunk-like Odor for Enhancing Flavor as 2-Phenylethanethiol
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| Refractive Index: | N20/D 1.560(lit.) |
1,6-Dimercaptohexane CAS 1194-43-1 as a flavoring formula for chicken, beef, and dish seasonings for industrial chemicals
| Boiling Point: | 118-119 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.983 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3495 |
DMH CAS 1194-43-1 flavor intermediate with Burnt Fatty Odor for Sulfides Flavors
| Boiling Point: | 118-119 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.983 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3495 |


