All Products
Keywords [ food flavor enhancer ] match 72 Products.
99% Purity 2-[(2-Furanylmethyl)Thio]-3-Methyl-Pyrazin CAS 65530-53-2 Food Flavour Additive Used in bouillons, soups, sauces, and meat seasonings.
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
High Purity Furfurylthiol acetate CAS 13678-68-7 roast meat and nuts aroma food addictive
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
Pale Yellow To Yellow Oil 2E,4E-DECADIENAL Flavor Chemicals CSA 2363-88-4
| Density: | 0.872 G/mL At 20 °C(lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3135 |
| Refractive Index: | N20/D 1.515(lit.) |
C10H16O 2,4-Decadienal Flavor Chemical Intermediate CSA 2363-88-4
| CAS No.: | 2363-88-4 |
|---|---|
| FEMA: | 3135 |
| Refractive Index: | N20/D 1.515(lit.) |
CAS 2363-88-4 C10H16O Trans,Trans-2,4-Decadienal Flavor Chemical with Fatty, Fried, and Waxy aroma
| Density: | 0.872 G/mL At 20 °C(lit.) |
|---|---|
| Odor: | At 1.00 % In Dipropylene Glycol. Orange Sweet Fresh Citrus Fatty Green |
| Fragrance Type: | Fatty |
Synthetic TRANS,TRANS-2,4-DECADIENAL Flavor Intermediate Chemical CSA 2363-88-4
| Density: | 0.872 G/mL At 20 °C(lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3135 |
| Refractive Index: | N20/D 1.515(lit.) |
Deca-2(Trans),4(Trans)-Dienal Oil Flavor Intermediate Chemical CAS 2363-88-4
| Odor: | At 1.00 % In Dipropylene Glycol. Orange Sweet Fresh Citrus Fatty Green |
|---|---|
| Fragrance Type: | Fatty |
| Biological Source: | Synthetic |
99% Purity 2,3,5-Trimethylpyrazine CAS 14667-55-1 Food Enhancer For Roasted Nutty And Chocolate Flavors
| Melting Point: | 156 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 171-172 °C (lit.) |
| Density: | 0.979 G/mL At 25 °C (lit.) |
Professional 2-Thiophenethiol CAS7774-74-5 Food Additive For Flavours And Fragrances Preparation
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 129 °C(lit.) |
| Density: | 1.252 G/mL At 25 °C(lit.) |
2-Phenylethanethiol / 2-Phenylethyl Mercaptan CAS 4410-99-5 For Enhancing Flavor in Meat and Savory Flavors (beef, chicken, pork) Roasted and Grilled Flavor Profiles Soups, Bouillons, and Seasoning
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |


