All Products
Keywords [ food flavor enhancer ] match 72 Products.
CAS:55764-25-5 High purity ETHANOICACID,S-(2-METHYL-3-FURANYL)ESTER with stable meat flavor direct manufature
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
High Quality Flavor Intermediate 3-Mercapto-2-pentanone CAS 67633-97-0 with sulfurous metallic roasted onion horseradish potato flavor
| Boiling Point: | 157.53 ℃ |
|---|---|
| Density: | 0.98 G/cm³ |
| EINECS No.: | 266-799-5 |
White 2-Acetylpyrazine Powder CAS 22047-25-2 with Nutty, Popcorn, or Meaty aroma Formulations
| Packaging Details: | 1kg/Bottle, 5-25kg/Drum |
|---|---|
| Delivery Time: | 5-8 working days |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
CAS 15679-13-7 2-Isopropyl-4-Methyl Thiazole 99% Purity Flavor And Fragrance Chemical Creating Authentic Tomato Flavor
| IUPAC Name: | 2-Isopropyl-4-methyl-1,3-thiazole |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₇H₁₁NS |
| CAS Number: | 15679-13-7 |
2-METHYL-3(5/6)(FURFURYLTHIO) PYRAZINE CAS 65530-53-2 Heterocyclic Compounds C₁₀H₁₀N₂OS to Enhance the Roast note in both Natural and Artificial Coffee Formulations
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
Direct manufacture of Thioacetic Acid S-(2-Methyl-3-Furanyl) Ester CAS 55764-25-5 FEMA approved food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS 137-00-8 4-Methyl-5-Thiazole Milk and dairy products, cereal product flavor addictive
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
99% Purity 5-Methyl Furfural Liquid CAS 620-02-0 With Caramellic Odor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 171 °C |
| Boiling Point: | 187-189 °C(lit.) |
CAS 137-00-8 5-(2-Hydroxyethyl)-4-Methylthiazole soft drink flavor GRAS(FEMA)
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
CAS 137-00-8 Pharma Intermediates 4-Methylthiazole-5-Thiazoleethanol Candy, baked goods, jelly, pudding flavor addictive
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |


