All Products
Keywords [ food flavor enhancer ] match 72 Products.
High Quality Flavor Intermediate 3-Mercapto-2-pentanone CAS 67633-97-0 food addicative for beer flavor enhancement
| Boiling Point: | 157.53 ℃ |
|---|---|
| Density: | 0.98 G/cm³ |
| EINECS No.: | 266-799-5 |
C5H6OS 2-Methyl-3-Furanthiol Liquid Food Additive CAS 28588-74-1
| Boiling Point: | 57-60 °C/44 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.145 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3188 |
CAS 24295-03-2 Food Grade Spice 2-Acetylthiazole With 99% Purity to enhance savory, roasted, and nutty aroma
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 65.5°C |
| Boiling Point: | 89-91 °C/12 MmHg (lit.) |
DECA-2,4-DIENAL Oil Type Fundamental Flavor Ingredient CAS 2363-88-4
| Fragrance Type: | Fatty |
|---|---|
| Density: | 0.872 G/mL At 20 °C(lit.) |
| Appearance: | Pale Yellow To Yellow Oil |
CAS 98-02-2 Direct Manufacture of Furfuryl mercaptan with coffee Roasted nuts &cooked meat aroma
| Melting Point: | 157.5 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 155 °C(lit.) |
| Density: | 1.132 G/mL At 25 °C(lit.) |
2-Acetylpyridine 99% Purity with Roasted Odor for Food Flavoring in Baked Goods and Dairy
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 8-10 °C |
| Boiling Point: | 188-189 °C (lit.) |
High Purity Ethanethioicacid,S-(2-furanylmethyl)ester(9CI) CAS 13678-68-7 Food Addictive in Drinks, Jellies and Puddings, Candies
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
CAS 137-00-8 Thiol Chemical 4-Methyl-5-Hydroethylthiazole medical or pharmaceutical intermediates
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
CAS 137-00-8 Industrial 4-Methyl-5-Thiazole with Meat aroma, nutty flavor, and roasted aroma flavor
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
CAS:55764-23-3 2,5-Dimethyl-3-furanthiol for Roasty Meaty and Coffee-like Flavors in Food and Fragrance
| Boiling Point: | 175-177 °C |
|---|---|
| Density: | 1.05 |
| FEMA: | 3451 |


