All Products
Keywords [ food flavor enhancer ] match 72 Products.
High Purity 1,6-HEXANEDITHI CAS 1194-43-1 FEMA 3495 Essence formulas for chicken, Beef, and Dish Seasonings Flavor Intermediate for FLAVOR
| Boiling Point: | 118-119 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.983 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3495 |
1,6-Hexanedithiol CAS 1194-43-1 Clear Colorless Liquid with Burnt Fatty Odor for Sulfides Flavors
| Boiling Point: | 118-119 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.983 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3495 |
High Purity 1,6-Hexanedimercaptan with Burnt Fatty Meaty Odor for Polymer Crosslinking and Flavor Applications
| Boiling Point: | 118-119 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.983 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3495 |
Direct Manufacture 2-Phenylethyl Mercaptan CAS 4410-99-5 For Enhancing Flavor
| CAS No.: | 4410-99-5 |
|---|---|
| Usage: | Daily Flavor,Food Flavor |
| EINECS No.: | 224-563-9 |
CAS 3188-00-9 FEMA 3373 Cosmetic Grade 2-Methyltetrahydrofuran-3-One C₅H₈O₂ for Cosmetic Fragrance
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 139 °C (lit.) |
| Density: | 1.034 G/mL At 25 °C (lit.) |
Methyl Furfuryl Disulfide CAS:57500-00-2 Toasted bread crust, Roasted meat, and Coffee aroma, with a hint of sulfur
| Boiling Piont: | 60-61 °C0.8 Mm Hg |
|---|---|
| Density: | 1.162 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3362 | METHYL FURFURYL DISULFIDE |
CAS:55764-25-5 Food Flavor 2-Methylfuran-3-thiolacetate, with toasted bread and coffee with a hint of onion and garlic flavor
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS 2363-88-4 DECA-2,4-DIENAL Flavor Addictive with distinctive Fatty and Fried Aroma for food Flavor
| Name: | DECA-2,4-DIENAL |
|---|---|
| CAS: | 2363-88-4 |
| Appearance: | Pale Yellow To Yellow Oil |
Fragrance Intermedaite β-Phenyl ethyl mercaphtan CAS 4410-99-5 as an Intermediate for Pesticides, Pharmaceuticals, and Dyes
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
Direct Manufacture 2-phenyl-1-ethanethiol CAS 4410-99-5 with savory, meaty, and alliaceous (garlic/onion) flavor For Enhancing Flavor
| CAS No.: | 4410-99-5 |
|---|---|
| Purity: | 99% |
| Biological Source: | Syntheses Material Intermediates |


