All Products
Keywords [ food flavor enhancer ] match 72 Products.
CAS 40789-98-8 3-Mercapto-2-Butanone Food Additive For Food Industry Creating Savory Flavor Profiles
| Boiling Point: | 48-49 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.035 G/mL At 25 °C (lit.) |
| Form: | Clear Liquid |
2-Methyl-3-furyl thioacetate CAS:55764-25-5 with meaty flavor food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
Ethanethioiacids-(2-Methyl-3-Furanyl)Ester CAS:55764-25-5 with Meaty Flavor for Food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
High purity 2-Methylfuran-3-thioacetate CAS:55764-25-5 dry soup mixes, snack coatings, processed meats food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS:55764-25-5 High purity 2-Methylfuran-3-thiol acetate >=98.0% Stable Precursor meaty flavor food addctive direct manufature
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
High purity S-(2-methyl-3-furyl) ethanethioate CAS:55764-25-5 for complete and authentic meat flavor
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
99% Purity 3-Mercapto-2-Methylpenta-1-Ol Flavor Additive CAS 227456-27-1 Enhancing Tropical Fruit Flavors
| PKA: | 10.50±0.10(Predicted) |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
High Quality Furfuryl Thioacetate CAS 13678-68-7 FEMA 3162 Approved Flavor Intermediate with Barbecue Flavor and Coffee Fragrance
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
High Purity 99% 2,3-Dimethylpyrazine with Roasted Nutty Odor for Maillard Reaction Flavors
| Purity:: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 11-13 °C |
| Boiling Point: | 156 °C (lit.) |
CAS:55764-25-5 High purity 2-Methyl-3-acetylthiofuran Thermal reactive meat flavor precursor
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |


