All Products
Keywords [ food additive ] match 54 Products.
C5H6OS 2-Methyl-3-Furanthiol Liquid Food Additive CAS 28588-74-1
| Boiling Point: | 57-60 °C/44 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.145 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3188 |
CAS 40789-98-8 3-Mercapto-2-Butanone Food Additive For Food Industry Creating Savory Flavor Profiles
| Boiling Point: | 48-49 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.035 G/mL At 25 °C (lit.) |
| Form: | Clear Liquid |
Professional 2-Thiophenethiol CAS7774-74-5 Food Additive For Flavours And Fragrances Preparation
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 129 °C(lit.) |
| Density: | 1.252 G/mL At 25 °C(lit.) |
Sulfurous Odor 2-Mercapto-3-Butanol Food Additive CAS 37887-04-0 with Sulfury, Roasted onion, Garlic, Meaty
| Boiling Point: | 53 °C/10 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.013 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3502 | 2-MERCAPTO-3-BUTANOL |
CAS 24295-03-2 Food Grade Spice 2-Acetylthiazole With 99% Purity to enhance savory, roasted, and nutty aroma
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 65.5°C |
| Boiling Point: | 89-91 °C/12 MmHg (lit.) |
Food Grade 2-METHYLTETRAHYDROFURAN-3-THIOL CAS 57124-87-5 C5h10os
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
High purity 2-Methylfuran-3-thioacetate CAS:55764-25-5 dry soup mixes, snack coatings, processed meats food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
99% Purity 2,3,5-Trimethylpyrazine CAS 14667-55-1 Food Enhancer For Roasted Nutty And Chocolate Flavors
| Melting Point: | 156 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 171-172 °C (lit.) |
| Density: | 0.979 G/mL At 25 °C (lit.) |
2-Methyl-3-furyl thioacetate CAS:55764-25-5 with meaty flavor food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
Ethanethioiacids-(2-Methyl-3-Furanyl)Ester CAS:55764-25-5 with Meaty Flavor for Food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |


