All Products
Keywords [ food additive ] match 53 Products.
99% Purity 2-[(2-Furanylmethyl)Thio]-3-Methyl-Pyrazin CAS 65530-53-2 Food Flavour Additive Used in bouillons, soups, sauces, and meat seasonings.
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
High Purity Furfurylthiol acetate CAS 13678-68-7 roast meat and nuts aroma food addictive
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
Direct manufacture of Thioacetic Acid S-(2-Methyl-3-Furanyl) Ester CAS 55764-25-5 FEMA approved food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
99.7% Purity Sodium ferrocyanide Anti-caking Agent Light Yellow Crystals for Food and Industrial Use
| CAS: | 13601-19-9 |
|---|---|
| Purity: | 99.7% |
| Moisture: | 0.2% |
Fragrance Intermedaite β-Phenyl ethyl mercaphtan CAS 4410-99-5 as an Intermediate for Pesticides, Pharmaceuticals, and Dyes
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
High Purity Ethanethioicacid,S-(2-furanylmethyl)ester(9CI) CAS 13678-68-7 Food Addictive in Drinks, Jellies and Puddings, Candies
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
CAS 3188-00-9 Pharmeteutical Grade 2-Methyltetrahydrofuran-3-Thiol Liquid Sulfides for pharmaceutical use
| Item: | 2-Methyltrahydrofuran-3-one |
|---|---|
| CAS No.: | 3188-00-9 |
| Purity: | 99% |
Synthetic 2-Mercapto-3-Butanol Compound CAS 37887-04-0 C4H10OS to Impart Savory, Meaty, Roasted, onion, or Garlic Notes to Food
| Boiling Point: | 53 °C/10 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.013 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3502 | 2-MERCAPTO-3-BUTANOL |
CAS 105-54-4 High Purity Ethyl Butyrate Flavour with Fruit Flavor for Food Flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₆H₁₂O₂ |
| IUPAC Name: | Ethyl Butanoate |
CAS 227456-27-1 Food Addictive 3 - Mercaptoacetic - 2 - Methyl Alcohol Flavor Intermedaite Onion, garlic, meat, soup Flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| FEMA: | 3996 |
| Color: | Clear |


