All Products
Keywords [ food additive ] match 54 Products.
CAS:55764-25-5 High purity 2-Methylfuran-3-thiol acetate >=98.0% Stable Precursor meaty flavor food addctive direct manufature
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
Phenethyl mercaptan FEMA 3894 flavor intermediate with strong sulfurous odor for food flavor enhancement
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
CAS 3188-00-9 High Purity 2-Methyltetrahydrofuran-3-One with Sweet aroma, caramel food addictive
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 139 °C (lit.) |
| Density: | 1.034 G/mL At 25 °C (lit.) |
99% Purity Ethyl 3-Methylthiopropionate Food Flavor Enhancer CAS 13327-56-5 to Add Savory Depth to Meat, onion, and Garlic Flavorings
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 197 °C(lit.) |
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C(lit.) |
3-Acetylthio-2-Methylfuran (MFT Acetate) CAS:55764-25-5 with Barbecue, coffee, and meat flavor food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS:55764-25-5 Food Flavor 2-Methylfuran-3-thiolacetate, with toasted bread and coffee with a hint of onion and garlic flavor
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS:656-53-1 4-Methyl-5-(2-acetoxyethyl)thiazole Raw materials for beverage, candy, and bakery food essences
| Melting Point: | 112 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 117-118 °C6 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.147 G/mL At 25 °C(lit.) |
99% Purity 3-Mercapto-2-Methylpenta-1-Ol Flavor Additive CAS 227456-27-1 Enhancing Tropical Fruit Flavors
| PKA: | 10.50±0.10(Predicted) |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
CAS:55764-23-3 2,5-Dimethyl-3-furanthiol for Roasty Meaty and Coffee-like Flavors in Food and Fragrance
| Boiling Point: | 175-177 °C |
|---|---|
| Density: | 1.05 |
| FEMA: | 3451 |
High Quality Flavor Intermediate 3-Mercapto-2-pentanone CAS 67633-97-0 food addicative for beer flavor enhancement
| Boiling Point: | 157.53 ℃ |
|---|---|
| Density: | 0.98 G/cm³ |
| EINECS No.: | 266-799-5 |


