All Products
Keywords [ food additive ] match 53 Products.
FEMA 3621 4,5-Dimethyl-2-isobutyl-3-thiazoline with Green Earthy Odor and Tomato Leaf Aroma CAS 65894-83-9
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 208 °C760 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.487 G/mL At 25 °C(lit.) |
High Quality Flavor Intermediate 3-Mercapto-2-pentanone CAS 67633-97-0 with sulfurous metallic roasted onion horseradish potato flavor
| Boiling Point: | 157.53 ℃ |
|---|---|
| Density: | 0.98 G/cm³ |
| EINECS No.: | 266-799-5 |
High purity 3-(Acetylthio)-2-methylfuran CAS:55764-25-5 with fresh, potent meaty aroma
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS:656-53-1 Direct Manufature 4-Methyl-5-thiazolylethyl acetate >=98.0% with meaty flavor
| Melting Point: | 112 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 117-118 °C6 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.147 G/mL At 25 °C(lit.) |
Organosulfur Compound 2-Methyl-3-Furanthiol CAS 28588-74-1 Fragrance Ingredient
| Boiling Point: | 57-60 °C/44 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.145 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3188 |
Liquid 3-Mercapto-2-Methyltetrahydrofuran Organic Compound CAS 57124-87-5 with Roasted beef, chicken, meaty, sulfurous, alliaceous (onion/garlic)
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS 19872-52-7 99% Purity Clear Liquid 4-Mercapto-4-Methylpentan-2-One creating authentic tropical and berry flavors
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 174℃ |
| Density: | 0.961 |
2-Phenylethanethiol / 2-Phenylethyl Mercaptan CAS 4410-99-5 For Enhancing Flavor in Meat and Savory Flavors (beef, chicken, pork) Roasted and Grilled Flavor Profiles Soups, Bouillons, and Seasoning
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
High Quality Furfuryl Thioacetate CAS 13678-68-7 FEMA 3162 Approved Flavor Intermediate with Barbecue Flavor and Coffee Fragrance
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
CAS 105-54-4 High Purity Ethyl Butyrate Flavour with pineapple orange peach banana tutti-fruit flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₆H₁₂O₂ |
| IUPAC Name: | Ethyl Butanoate |


