All Products
Keywords [ flavor ingredient ] match 39 Products.
DECA-2,4-DIENAL Oil Type Fundamental Flavor Ingredient CAS 2363-88-4
| Fragrance Type: | Fatty |
|---|---|
| Density: | 0.872 G/mL At 20 °C(lit.) |
| Appearance: | Pale Yellow To Yellow Oil |
99% Purity 3-Methyl-2-butanethiol Sulfurous Odor for Flavor CAS 2084-18-6
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | -109.95°C (estimate) |
| Boiling Point: | 109-112 °C(lit.) |
CAS 2363-88-4 C10H16O Trans,Trans-2,4-Decadienal Flavor Chemical with Fatty, Fried, and Waxy aroma
| Density: | 0.872 G/mL At 20 °C(lit.) |
|---|---|
| Odor: | At 1.00 % In Dipropylene Glycol. Orange Sweet Fresh Citrus Fatty Green |
| Fragrance Type: | Fatty |
2-Phenylethanethiol / 2-Phenylethyl Mercaptan CAS 4410-99-5 For Enhancing Flavor in Meat and Savory Flavors (beef, chicken, pork) Roasted and Grilled Flavor Profiles Soups, Bouillons, and Seasoning
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
Organosulfur Compound 2-Methyl-3-Furanthiol CAS 28588-74-1 Fragrance Ingredient
| Boiling Point: | 57-60 °C/44 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.145 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3188 |
1-Pentanol,3-Mercapto-2-Methyl- Perfumers Fragrance Ingredient CAS 227456-27-1 with Tropical, fruity accents
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
99% Purity 3-Mercapto-2-Methylpenta-1-Ol Flavor Additive CAS 227456-27-1 Enhancing Tropical Fruit Flavors
| PKA: | 10.50±0.10(Predicted) |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
CAS:227456-27-1 Direct Manufacture of 3-MERCAPTO-2-METHYLPENTAN-1-OL (RACEMIC) Ingredients for Onion, Garlic, and Meat Flavors
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
High Purity 99% Furfuryl Mercaptan for Coffee and Savory Meat Flavor Enhancement CAS 98-02-2
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 157.5 °C |
| Boiling Point: | 155 °C(lit.) |
CAS:55764-23-3 2,5-Dimethyl-3-furanthiol for Roasty Meaty and Coffee-like Flavors in Food and Fragrance
| Boiling Point: | 175-177 °C |
|---|---|
| Density: | 1.05 |
| FEMA: | 3451 |


