All Products
Keywords [ flavor ingredient ] match 39 Products.
CAS 40789-98-8 3-Mercapto-2-Butanone Food Additive For Food Industry Creating Savory Flavor Profiles
| Boiling Point: | 48-49 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.035 G/mL At 25 °C (lit.) |
| Form: | Clear Liquid |
CAS 105-54-4 High Purity Ethyl Butyrate Flavour with Fruit Flavor for Food Flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₆H₁₂O₂ |
| IUPAC Name: | Ethyl Butanoate |
Food Grade 2-METHYLTETRAHYDROFURAN-3-THIOL CAS 57124-87-5 C5h10os
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS 105-54-4 High Purity Ethyl Butyrate Flavour with pineapple orange peach banana tutti-fruit flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₆H₁₂O₂ |
| IUPAC Name: | Ethyl Butanoate |
High Purity Ethanethioicacid,S-(2-furanylmethyl)ester(9CI) CAS 13678-68-7 Food Addictive in Drinks, Jellies and Puddings, Candies
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
2-Acetylpyridine 99% Purity with Roasted Odor for Food Flavoring in Baked Goods and Dairy
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 8-10 °C |
| Boiling Point: | 188-189 °C (lit.) |
High Purity Furfurylthiol acetate CAS 13678-68-7 roast meat and nuts aroma food addictive
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
CAS 227456-27-1 1-Pentanol,3-Mercapto-2-Methyl- Flavour Additives 99.4% Purit with Boxwood, broom, gooseberry flavor
| Purity: | 99.4% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
99.6% Purity 3-MERCAPTO-2-METHYLPENTAN-1-OL (RACEMIC) Fragrance Additive with passion fruit, guava flavor grapefruit aroma
| Purity: | 99.6% |
|---|---|
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
| Source: | Synthentic |
CAS:137-00-8 Medical Grade 4-Methylthiazol-5ylethanol drug intermediate
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |


