All Products
Keywords [ flavor compounds ] match 110 Products.
CAS 105-54-4 High Purity Ethyl Butyrate Flavour with pineapple orange peach banana tutti-fruit flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₆H₁₂O₂ |
| IUPAC Name: | Ethyl Butanoate |
99% Purity Methyl 3-Methylthiopropionate CAS 13532-18-8 C5H10O2S FEMA Approved Flavor Intermediate for Formulating Meat, Soup, and Fruit-based Food Essences
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Product Name:: | Methyl 3-methylthiopropionate |
| Synonyms:: | METHYL BETA-METHIOPROPIONATE;METHYL BETA-METHYLMERCAPTO PROPIONATE;METHYL-BETA-METHYLTHIOPROPIONATE;METHYL 3-(METHYLMERCAPTO)PROPIONATE;METHYL 3-(METHYLTHIO)PROPIONATE;3-METHYLTHIOPROPIONIC ACID METHYL ESTER; |
High Purity Ethanethioicacid,S-(2-furanylmethyl)ester(9CI) CAS 13678-68-7 Food Addictive in Drinks, Jellies and Puddings, Candies
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
High Purity 3-MERCAPTO-2-METHYLPENTANOL Chemical Intermedaite CAS 227456-27-1 with Onion Flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
4-Methyl-5-thiazolylethyl acetate Sulfurol acetate CAS:656-53-1 Raw materials for essence of beverages, candies, and baked goods
| Melting Point: | 112 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 117-118 °C6 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.147 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS:656-53-1 4-Methyl-5-(2-acetoxyethyl)thiazole Raw materials for beverage, candy, and bakery food essences
| Melting Point: | 112 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 117-118 °C6 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.147 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS 137-00-8 5-(2-Hydroxyethyl)-4-Methylthiazole soft drink flavor GRAS(FEMA)
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
FEMA 3621 4,5-Dimethyl-2-isobutyl-3-thiazoline with Green Earthy Odor and Tomato Leaf Aroma CAS 65894-83-9
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 208 °C760 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.487 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS:137-00-8 Medical Grade 4-Methylthiazol-5ylethanol drug intermediate
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
Organic Diallyl Sulfide Bis(2-Propenyl) Sulfide Liquid CAS 592-88-1 FEMA Approved Flavor with a Sharp, Savory Garlic Note
| Melting Point: | -83 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 138 °C(lit.) |
| Density: | 0.887 G/mL At 25 °C(lit.) |


