All Products
Keywords [ flavor compounds ] match 110 Products.
2-Phenylethanethiol / 2-Phenylethyl Mercaptan CAS 4410-99-5 For Enhancing Flavor in Meat and Savory Flavors (beef, chicken, pork) Roasted and Grilled Flavor Profiles Soups, Bouillons, and Seasoning
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
1,6-Dimercaptohexane CAS 1194-43-1 as a flavoring formula for chicken, beef, and dish seasonings for industrial chemicals
| Boiling Point: | 118-119 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.983 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3495 |
High Quality Furfuryl Thioacetate CAS 13678-68-7 FEMA 3162 Approved Flavor Intermediate with Barbecue Flavor and Coffee Fragrance
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
Burnt Type 1,6-Hexanedithiol CAS 1194-43-1 Flavor Intermediate as As a flavoring for chicken, beef, and dish seasonings
| Boiling Point: | 118-119 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 0.983 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3495 |
CAS 2363-88-4 DECA-2,4-DIENAL Flavor Addictive with distinctive Fatty and Fried Aroma for food Flavor
| Name: | DECA-2,4-DIENAL |
|---|---|
| CAS: | 2363-88-4 |
| Appearance: | Pale Yellow To Yellow Oil |
CAS:656-53-1 Direct Manufature 4-Methyl-5-thiazolylethyl acetate >=98.0% with meaty flavor
| Melting Point: | 112 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 117-118 °C6 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.147 G/mL At 25 °C(lit.) |
2,4-Decadienal CAS 2363-88-4 Flavor Intermediate For Food Flavor
| Refractive Index: | N20/D 1.515(lit.) |
|---|---|
| Flash Point: | 214 °F |
| Odor: | At 1.00 % In Dipropylene Glycol. Orange Sweet Fresh Citrus Fatty Green |
99% Purity Furfuryl Mercaptan for Coffee and Meat Flavors CAS 98-02-2
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 157.5 °C |
| Boiling Point: | 155 °C(lit.) |
CAS:227456-27-1 Direct Manufacture of 3-MERCAPTO-2-METHYLPENTAN-1-OL (RACEMIC) Ingredients for Onion, Garlic, and Meat Flavors
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
High Purity (>99%) 5-(2-Hydroxyethyl)-4-Methylthiazole CAS:137-00-8 FEMA approved with milky meaty flavor
| Packaging Details: | 1kg/Bottle, 5-25kg/Drum |
|---|---|
| Delivery Time: | 5-8 working days |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |


