All Products
Keywords [ flavor compounds ] match 110 Products.
CAS:55764-25-5 High purity ETHANOICACID,S-(2-METHYL-3-FURANYL)ESTER with stable meat flavor direct manufature
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
3-Acetylthio-2-Methylfuran (MFT Acetate) CAS:55764-25-5 with Barbecue, coffee, and meat flavor food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
Flavors 2-Methyl-3(or5)-Methylthiopyrazine CAS 67952-65-2 FEMA 3208 for Savory Flavor Enhancement
| Density: | 1.145 G/mL At 25 °C(lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3208 |
| Refractive Index: | N20/D 1.583(lit.) |
CAS:137-00-8 5-Hydroxyethyl-4-methylthiazole FEMA JECFA with Nutty, creamy, meaty, roasted Flavor
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
CAS 137-00-8 High Purity 4-Methyl-5-Thiazoleethanol Food Flavoring for Chocolate, milk, nuts, meat
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
CAS:55764-23-3 2,5-Dimethyl-3-furanthiol for Roasty Meaty and Coffee-like Flavors in Food and Fragrance
| Boiling Point: | 175-177 °C |
|---|---|
| Density: | 1.05 |
| FEMA: | 3451 |
High Quality Flavor Intermediate 3-Mercapto-2-pentanone CAS 67633-97-0 with sulfurous metallic roasted onion horseradish potato flavor
| Boiling Point: | 157.53 ℃ |
|---|---|
| Density: | 0.98 G/cm³ |
| EINECS No.: | 266-799-5 |
High Quality Flavor Intermediate 3-Mercapto-2-pentanone CAS 67633-97-0 food addicative for beer flavor enhancement
| Boiling Point: | 157.53 ℃ |
|---|---|
| Density: | 0.98 G/cm³ |
| EINECS No.: | 266-799-5 |
Liquid 3-Mercapto-2-Methyltetrahydrofuran Organic Compound CAS 57124-87-5 with Roasted beef, chicken, meaty, sulfurous, alliaceous (onion/garlic)
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
2-METHYL-3(5/6)(FURFURYLTHIO) PYRAZINE CAS 65530-53-2 Heterocyclic Compounds C₁₀H₁₀N₂OS to Enhance the Roast note in both Natural and Artificial Coffee Formulations
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |


