All Products
Keywords [ flavor compound ] match 110 Products.
High purity 2-Methylfuran-3-thioacetate CAS:55764-25-5 dry soup mixes, snack coatings, processed meats food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS 15679-13-7 2-Isopropyl-4-Methyl Thiazole 99% Purity Flavor And Fragrance Chemical Creating Authentic Tomato Flavor
| IUPAC Name: | 2-Isopropyl-4-methyl-1,3-thiazole |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₇H₁₁NS |
| CAS Number: | 15679-13-7 |
High purity 3-(Acetylthio)-2-methylfuran CAS:55764-25-5 with fresh, potent meaty aroma
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
White 2-Acetylpyrazine Powder CAS 22047-25-2 with Nutty, Popcorn, or Meaty aroma Formulations
| Packaging Details: | 1kg/Bottle, 5-25kg/Drum |
|---|---|
| Delivery Time: | 5-8 working days |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
CAS 1003-04-9 Food Grade Tetrahydrothiophen-3-One Thiophene Chemical 99% High Purity Savory, Meaty, Garlic-like, and Buttery aroma
| IUPAC Name: | Tetrahydrothiophen-3-one |
|---|---|
| Chemical Formula: | C4H6OS |
| CAS Number: | 1003-04-9 |
Synthetic 2-Mercapto-3-Butanol Compound CAS 37887-04-0 C4H10OS to Impart Savory, Meaty, Roasted, onion, or Garlic Notes to Food
| Boiling Point: | 53 °C/10 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.013 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3502 | 2-MERCAPTO-3-BUTANOL |
Food Grade 2-METHYLTETRAHYDROFURAN-3-THIOL CAS 57124-87-5 C5h10os
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
C6H8OS 2-Methyl-3-Methylthiofuran Clear Liquid Cas 63012-97-5 Flavor addictive as as a building block for savory and nutty profiles
| Boiling Point: | 132 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.057 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3949 |
CAS 137-00-8 4-Methylthiazol-5ylethanol Liquid For Compound essence, floral fragrance synthesis
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
CAS 3188-00-9 High Purity 2-Methyltetrahydrofuran-3-One For Food and beverages food addictive
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 139 °C (lit.) |
| Density: | 1.034 G/mL At 25 °C (lit.) |


