All Products
Keywords [ flavor compound ] match 110 Products.
High Purity 2-FURFURYLTHIO-3(5/6)-METHYL PYRAZINE CAS 65530-53-2 Flavor Compounds
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
High Purity 99% 2,3-Dimethylpyrazine with Roasted Nutty Odor for Maillard Reaction Flavors
| Purity:: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 11-13 °C |
| Boiling Point: | 156 °C (lit.) |
Organosulfur Compound 2-Methyl-3-Furanthiol CAS 28588-74-1 Fragrance Ingredient
| Boiling Point: | 57-60 °C/44 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.145 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3188 |
High purity S-(2-methyl-3-furyl) ethanethioate CAS:55764-25-5 for complete and authentic meat flavor
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
High Purity 2-(mercaptomethyl)furan for Coffee and Meat Flavors CAS 98-02-2
| CAS: | 98-02-2 |
|---|---|
| FEMA: | 2493 |
| Form: | Liquid |
Ethanethioiacids-(2-Methyl-3-Furanyl)Ester CAS:55764-25-5 with Meaty Flavor for Food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
2-Methyl-3-furyl thioacetate CAS:55764-25-5 with meaty flavor food addictive
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS:55764-25-5 Food Flavor 2-Methylfuran-3-thiolacetate, with toasted bread and coffee with a hint of onion and garlic flavor
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS:55764-25-5 High purity 2-Methyl-3-acetylthiofuran Thermal reactive meat flavor precursor
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |
CAS:55764-25-5 High purity 2-Methylfuran-3-thiol acetate >=98.0% Stable Precursor meaty flavor food addctive direct manufature
| Boiling Point: | 225-235 °C |
|---|---|
| Density: | 1.138 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3973 |


