All Products
Keywords [ flavor compound ] match 110 Products.
Methyl Furfuryl Disulfide CAS:57500-00-2 Toasted bread crust, Roasted meat, and Coffee aroma, with a hint of sulfur
| Boiling Piont: | 60-61 °C0.8 Mm Hg |
|---|---|
| Density: | 1.162 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3362 | METHYL FURFURYL DISULFIDE |
CAS 137-00-8 Thiol Chemical 4-Methyl-5-Hydroethylthiazole medical or pharmaceutical intermediates
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
CAS 137-00-8 Pharma Intermediates 4-Methylthiazole-5-Thiazoleethanol Candy, baked goods, jelly, pudding flavor addictive
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
Transparent Liquid 4-Mercapto-4-Methylpentan-2-One CAS 19872-52-7 For Fragrance Industry
| Boiling Point: | 174℃ |
|---|---|
| Density: | 0.961 |
| FEMA: | 3997 |
5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole CAS 137-00-8 for Vitamin B1 basic material
| Melting Point: | <25 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 135 °C7 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.196 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS 98-02-2 Direct Manufacture of Furfuryl mercaptan with coffee Roasted nuts &cooked meat aroma
| Melting Point: | 157.5 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 155 °C(lit.) |
| Density: | 1.132 G/mL At 25 °C(lit.) |
Fragrance Intermedaite β-Phenyl ethyl mercaphtan CAS 4410-99-5 as an Intermediate for Pesticides, Pharmaceuticals, and Dyes
| Boiling Point: | 217-218 °C (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.032 G/mL At 25 °C (lit.) |
| FEMA: | 3894 |
CAS 40789-98-8 3-Mercapto-2-Butanone Food Additive For Food Industry Creating Savory Flavor Profiles
| Boiling Point: | 48-49 °C/15 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.035 G/mL At 25 °C (lit.) |
| Form: | Clear Liquid |
CAS 105-54-4 High Purity Ethyl Butyrate Flavour with Fruit Flavor for Food Flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₆H₁₂O₂ |
| IUPAC Name: | Ethyl Butanoate |
CAS 3188-00-9 High Purity 2-Methyltetrahydrofuran-3-One with Sweet aroma, caramel food addictive
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 139 °C (lit.) |
| Density: | 1.034 G/mL At 25 °C (lit.) |


