All Products
Keywords [ fragrance ingredient ] match 34 Products.
Organosulfur Compound 2-Methyl-3-Furanthiol CAS 28588-74-1 Fragrance Ingredient
| Boiling Point: | 57-60 °C/44 MmHg (lit.) |
|---|---|
| Density: | 1.145 G/mL At 25 °C |
| FEMA: | 3188 |
1-Pentanol,3-Mercapto-2-Methyl- Perfumers Fragrance Ingredient CAS 227456-27-1 with Tropical, fruity accents
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
Sulfurous Odor 3-Mercapto-2-Methyl-1-Pentanol Fragrance Ingredient CAS 227456-27-1 with
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
1,2-Dimethylpropyl Hydrosulfide CAS 2084-18-6 Flavors And Fragrances Ingredient
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | -109.95°C (estimate) |
| Boiling Point: | 109-112 °C(lit.) |
High Quality trans,trans-2,4-Nonadienal with Cucumber Melon Rind Aroma and Fatty Floral Odor for Flavor and Fragrance Industry
| Density: | 0.862 G/mL At 25 °C(lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3212 |
| Refractive Index: | N20/D 1.5207(lit.) |
High Quality Furfuryl Thioacetate CAS 13678-68-7 FEMA 3162 Approved Flavor Intermediate with Barbecue Flavor and Coffee Fragrance
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
99.6% Purity 3-MERCAPTO-2-METHYLPENTAN-1-OL (RACEMIC) Fragrance Additive with passion fruit, guava flavor grapefruit aroma
| Purity: | 99.6% |
|---|---|
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
| Source: | Synthentic |
99% Purity trans,trans-2,4-Nonadienal CAS 5910-87-2 with Fatty Floral Odor for Flavor Intermediate
| Density: | 0.862 G/mL At 25 °C(lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3212 |
| Refractive Index: | N20/D 1.5207(lit.) |
High Quality Furfuryl thioacetate CAS 13678-68-7 Food Flavor addictive to Make the meat flavor more rich and intense
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
High Purity Ethanethioicacid,S-(2-furanylmethyl)ester(9CI) CAS 13678-68-7 Food Addictive in Drinks, Jellies and Puddings, Candies
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |


