All Products
Keywords [ flavour chemicals ] match 14 Products.
CAS 105-54-4 High Purity Ethyl Butyrate Flavour with pineapple orange peach banana tutti-fruit flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₆H₁₂O₂ |
| IUPAC Name: | Ethyl Butanoate |
Food / Industrial Grade 99% Purity 2,6-Dimethylpyrazine CAS 108-50-9
| CAS No.: | 108-50-9 |
|---|---|
| Purity: | 99% |
| Usage: | Food Flavor |
Liquid 4-Methyl-5-Thiazoleethanol Acetate CAS 656-53-1 FEMA approved Thiol Compound enhancing coffee, roasted meat, popcorn aroma
| Melting Point: | 112 °C |
|---|---|
| Boiling Point: | 117-118 °C6 Mm Hg(lit.) |
| Density: | 1.147 G/mL At 25 °C(lit.) |
Food Grade High Purity Propyl Disulfide Flavoring CAS 629-19-6 for Industrial and Food Applications
| Fusing Point: | -86 °C (lit.) |
|---|---|
| Boiling Point: | 195-196 °C (lit.) |
| Density: | 0.96 G/mL At 25 °C (lit.) |


