All Products
Keywords [ flavour chemicals ] match 14 Products.
High Purity S-FURFURYL ACETOTHIOATE CAS 13678-68-7 FEMA Flavour Chemicals in Meat Products
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
CAS 227456-27-1 1-Pentanol,3-Mercapto-2-Methyl- Flavour Additives 99.4% Purit with Boxwood, broom, gooseberry flavor
| Purity: | 99.4% |
|---|---|
| Boiling Point: | 205.0±23.0 °C(Predicted) |
| Density: | 0.959±0.06 G/cm3(Predicted) |
Professional 2-Thiophenethiol CAS7774-74-5 Food Additive For Flavours And Fragrances Preparation
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 129 °C(lit.) |
| Density: | 1.252 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS 105-54-4 High Purity Ethyl Butyrate Flavour with Fruit Flavor for Food Flavor
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Chemical Formula: | C₆H₁₂O₂ |
| IUPAC Name: | Ethyl Butanoate |
99% Purity 2-[(2-Furanylmethyl)Thio]-3-Methyl-Pyrazin CAS 65530-53-2 Food Flavour Additive Used in bouillons, soups, sauces, and meat seasonings.
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
2-METHYL-3(5)(6)-FURFURYLTHIOPYRAZINE MIXTURE CAS 65530-53-2 Flavour Agents Intermediate Contributes to grilled, barbecued, and roasted profiles
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
High Purity Ethanethioic Acid S-(2-Furanylmethyl) Ester CAS 13678-68-7 Flavour Additives to make Coffee Richer
| EINECS Number: | 237-173-9 |
|---|---|
| Boiling Point: | 90-92 °C/12 MmHg (lit.) |
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
CAS 137-00-8 5-(2-Hydroxyethyl)-4-Methylthiazole soft drink flavor GRAS(FEMA)
| Name: | 5-(2-Hydroxyethyl)-4-methylthiazole |
|---|---|
| CAS: | 137-00-8 |
| FEMA: | 3204 |
2-Acetylpyridine 99% Purity with Roasted Odor for Food Flavoring in Baked Goods and Dairy
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | 8-10 °C |
| Boiling Point: | 188-189 °C (lit.) |
White 2-Acetylpyrazine Powder CAS 22047-25-2 with Nutty, Popcorn, or Meaty aroma Formulations
| Packaging Details: | 1kg/Bottle, 5-25kg/Drum |
|---|---|
| Delivery Time: | 5-8 working days |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |


