2،2-دیبرومو-2-نیترو اتانول ((DBNE) CAS:69094-18-4 نگهدارنده ها و باکتری کش ها و عامل های تصفیه آب
| مالکیت | ارزش |
|---|---|
| نام شیمیایی | 22-دیبرومو-2-نیترواتانول |
| مترادف شیمیایی | دیبرومو-2-نیتروتانول؛DBNE95%حلول؛DBNE30%حلول؛DBNE76%حلول؛2-متیل-4,5-دی هیدروکسازول-4-کاربوکسیلیکسیChemicalbookdethylester؛DBNE(2,2-دیبرومو-2-نیتروتانول);DBNE(2,2-دیبرومو-2-نیترواتانول) محلول 95٪;22-دیبرومو-2-نیترو اتان |
| CAS | 69094-18-4 |
| EINECS شماره | 412-380-9 |
| فرم | روغن |
| رنگ | زرد |
به عنوان عامل تصفیه آب برای آب گردش صنعتی، آب خنک کننده صنعتی، عوامل باکتری کش و جلبک کش و غیره استفاده می شود.
| مالکیت | ارزش |
|---|---|
| ظاهر | پودر یا فلک بلوری سفید تا تقریبا سفید |
| بوی | بوی خفیف مشخص |
| نقطه ذوب | 122~130 °C (تولید می شود) |
| نقطه جوش | قبل از جوشیدن تجزیه می شود |
| تراکم | 2.0 ∙ 2.2 گرم/سم3 |
| محلول بودن در آب | بسیار محلول است (~ 250~ 280 گرم در لیتر در 25 درجه سانتیگراد) |
| محلولیت | محلول در الکل ها، گلیکول ها و حلال های آلی قطبی؛ کمی محلول در حلال های غیر قطبی |
| Log P (اکتانول-آب) | 1.08 ٫1.15 (معتدل لیپوفیل) |
| ثبات pH | در pH 4 ≈ 8 پایدار است؛ در شرایط بسیار اسیدی یا قلیایی تجزیه می شود |
| فشار بخار | بسیار کم (<0.001 mmHg در 25°C) |
| ذخیره سازی | در یک مکان خنک و خشک نگه دارید؛ از نور و رطوبت محافظت کنید؛ در شرایط مناسب برای 2 تا 3 سال پایدار باشید |
DBNE از نظر شیمیایی واکنش پذیر است و:
-
هیدرولیزدر شرایط قلیایی (pH > 8) ، آزاد کردن یون های فورمالدهید و برومید
-
تجزیه می شوددر دمای بالا (>130°C) با تکامل اکسید نیتروژن و برومید هیدروژن
-
واکنش هابا عوامل کاهش دهنده و عوامل اکسید کننده قوی
-
سازگاربا اکثر سطوح فعال غیر یونی و آنیونی؛ ممکن است توسط ترکیبات حاوی تیول غیر فعال شود
22- دیبرومو-2- نیترو اتانول از طریق یکمکانیسم دوگانهکه باعث می شه که به عنوان یک نگهدارنده بسیار موثر باشه:
اين ماده آزاد ميکنهفرمالدهید(در محلول های آبی) که پروتئین های میکروبی و اسیدهای نوکلئیکی را به هم متصل می کند و منجر به مرگ سلول می شود.
گروه های نیترو و بروم با گروه های ضروری واکنش نشان می دهند.گروه های تیول (-SH)در آنزیم های میکروبی که به طور برگشت ناپذیر مهار می کنند:
-
گلیسرالدهید-3-فوسفات دی هیدروژناز
-
سایر آنزیم های مهم متابولیک
این اقدام دوگانهفعالیت ضد میکروبی طیف گسترده ایو احتمال ایجاد مقاومت را کاهش می دهد.
| نوع میکروارگانیسم | اثربخشی |
|---|---|
| باکتری های گرام مثبت | بالا (به عنوان مثال،Staphylococcus aureus,Bacillus subtilis) |
| باکتری های گرام منفی | فوق العاده است (به خصوص در برابرPseudomonas aeruginosa) |
| قارچ ها | متوسط تا بالا (به عنوان مثال،Aspergillus niger,Candida albicans) |
| خمیر | بالا |
| طحالب | متوسط |
DBNEبه خصوص در برابر گونه های Pseudomonas موثر است.، که آلاینده های رایج در سیستم های صنعتی هستند و اغلب در برابر دیگر مواد نگهدارنده مقاوم هستند.
-
سیستم های آب خنک کننده
-
آب تزریق میدان نفت
-
آب فرآیند کارخانه کاغذ
-
حفظ غشای آسموز معکوس
دوز معمول: 10-100 میلی گرم در لیتر
-
مایعات برش، مایعات آسیاب
-
مایعات هیدرولیکی
-
روغن های صنعتی
غلظت معمولی: ۰٫۱ ۰٫۵٪ (۱۰۰۰ ۵۰۰۰ ppm)
-
رنگ های لاتکس
-
پوشش های صنعتی در آب
-
امولسیون های پلیمر
-
چسب ها و مهر و موم ها
غلظت معمولی: ۰.۰۵ ۰.۲٪ (۵۰۰ ۲۰۰۰ ppm)
-
مایعات شکستگی هیدرولیکی
-
گل حفاری
-
مواد شیمیایی تولید
دوز معمول: 50-500 میلی گرم در لیتر
به عنوان نگهدارنده در محصولات شستشو استفاده می شود:
| منطقه | وضعیت قانونی |
|---|---|
| اتحادیه اروپا | اجازه داده شده در لوازم آرایشی شستشو تا0.۱%(1000 ppm) |
| ایالات متحده | FDA اجازه ميده تا0.۱%در لوازم آرایشی |
| چین | مجاز در محدوده مشخص شده |
| ژاپن | مجاز در محدوده مشخص شده |
کاربردهای معمول: شامپو، ضدعفونی کننده، صابون مایع، ژل های حمام
-
مواد شوینده مایع
-
مواد نرم کننده پارچه
-
پاک کننده های چند منظوره
-
مایعات ظرفشویی
-
دستمال خیس
-
نگهدارنده در فرمول های موضعی
-
ماده ضد میکروبی در برخی از داروهای دارویی
-
نگهداری محلول های پوست
-
حمام های فرآوری پارچه ای
-
درمان ضد میکروبی پارچه ها
| نوع خطر | طبقه بندی | جزئیات |
|---|---|---|
| سمیت حاد (به صورت خوراکی) | دسته 4 | LD50 (شوره موش): 300-500 mg/kg |
| سموم حاد (درمی) | دسته 4 | LD50 (بنیاد خرگوش): >2000 mg/kg |
| تحریک پوست | دسته 2 | باعث تحریک خفیف تا متوسط می شود |
| تحریک چشم | دسته 1 | باعث آسیب جدی به چشم می شود |
| حساسیت پوست | دسته 1 | آلرژن بالقوه تماس؛ کمتر از ایزوتیازولینون ها قوی است |
| سمیت خاص برای اندام های هدف | دسته 3 | ممکن است باعث تحریک تنفسی شود |
| نقطه ی پایان | ارزش |
|---|---|
| LD50 خوراکی (شوره موش) | ۳۰۰-۵۰۰ میلی گرم در کیلوگرم |
| LD50 در پوست (خرگوش) | >2000mg/kg |
| LC50 (شوره موش) | >2.5 mg/L (4 ساعت) |
| تحریک چشم | شدید (به آسیب قرنیه منجر می شود) |
| حساسیت پوست | حساس سازی متوسط (EC3: 0.5 ∼ 1.5% در LLNA) |
| NOAEL (به صورت خوراکی، موش) | 20~40 mg/kg/روز |
| نقطه ی پایان | ارزش |
|---|---|
| ماهی (LC50) | 1.0 ∙ 2.5 میلی گرم/لیتر (96 ساعت) |
| Daphnia magna (EC50) | 0.5 ٫1.0 mg/L (48h) |
| جلبک ها (EC50) | 0.2 ۰٫۸ میلی گرم در لیتر (۷۲ ساعت) |
| قابلیت تجزیه زیستی | به راحتی قابل تجزیه زیست (OECD 301) |
| سیستم | طبقه بندی |
|---|---|
| GHS | سموم حاد 4 (به صورت خوراکی) ، تحریک پوست 2، آسیب چشم 1، حساسیت پوست 1، حاد آبی 1 |
| CLP اتحادیه اروپا | H302, H315, H317, H318, H400 |
| سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحده | آفت کش ثبت شده؛ FIFRA؛ معافیت از تحمل برای تماس با مواد غذایی |
DBNE یکنگهدارنده آزاد کننده فورمالدهیددر محلول آب، به آرامی هیدرولیز می شود تا فرمالدهید را آزاد کند، که به فعالیت ضد میکروبی آن کمک می کند اما همچنین ملاحظات ایمنی را برای کاربردهای خاص افزایش می دهد.
| حفاظت | توصیه |
|---|---|
| دستکش | نایتریل، نئوپرن یا بتیل لاستیک (زمان عبور > 4 ساعت) |
| حفاظت از چشم | عینک ایمنی شیمیایی با محافظ صورت |
| لباس | شلوار مقاوم به مواد شیمیایی، آستین بلند |
| دستگاه تنفسی | دستگاه تنفسی تایید شده توسط NIOSH با فیلترهای P100 در صورت تولید گرد و غبار |
| تهویه | تهویه محلی گاز خروجی یا هود دود شیمیایی |
| قرارگیری | اقدام فوری |
|---|---|
| پوست | لباس های آلوده را بردارید؛ با آب و صابون برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بشویید؛ اگر تحریک همچنان ادامه پیدا کند، به پزشک مراجعه کنید. |
| چشم ها | حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با آب بشویید و پلک های بالا و پایین را بالا ببرید. فوراً به پزشک مراجعه کنید. |
| استنشاق | به هوای تازه بروید؛ اگر نفس کشیدن سخت است، اکسیژن بدهید؛ به پزشک مراجعه کنید |
| خوردن | باعث استفراغ نشوید. دهان را بشویید. اگر هوشیار هستید، آب بنوشید. فورا به پزشک مراجعه کنید. |
| در نظر گرفتن | توصیه |
|---|---|
| دمای ذخیره سازی | محیط (15-30°C) ؛ از گرما شدید اجتناب کنید |
| کانتینر | محکم بسته شده، در بسته بندی اصلی؛ از رطوبت محافظت می شود |
| نامتعادل | عوامل اکسید کننده قوی، پایه های قوی، عوامل کاهش دهنده، آمین ها |
| محصولات تجزیه | اکسید نیتروژن، برومید هیدروژن، اکسید کربن |
| مدت زمان نگهداری | ۲/۳ سال در شرایط نگهداری مناسب |
