All Products
Keywords [ 2 methyltetrahydrofuran 3 one ] match 12 Products.
Liquid 3-Mercapto-2-Methyltetrahydrofuran Organic Compound CAS 57124-87-5 with Roasted beef, chicken, meaty, sulfurous, alliaceous (onion/garlic)
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
Food Grade 2-METHYLTETRAHYDROFURAN-3-THIOL CAS 57124-87-5 C5h10os
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
Food Grade 2-Methyltetrahydrofuran-3-Thiol Compound Cas 57124-87-5 with authentic roasted coffee flavors Savory Flavors Nut Flavors
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
Flavoring Agents 2-Methyltetrahydrofuran-3-Thiol Liquid CAS 57124-87-5
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 160-180 °C |
| Density: | 1.04 G/mL At 25 °C(lit.) |
CAS 3188-00-9 Pharmeteutical Grade 2-Methyltetrahydrofuran-3-Thiol Liquid Sulfides for pharmaceutical use
| Item: | 2-Methyltrahydrofuran-3-one |
|---|---|
| CAS No.: | 3188-00-9 |
| Purity: | 99% |
CAS 3188-00-9 Clear Liquid Coffee Furanone 2-Methyltetrahydrofuran-3-one with aged rum, bread aroma food addictive
| FEMA: | 3373 |
|---|---|
| CAS: | 3188-00-9 |
| Form: | Clear |
CAS 3188-00-9 High Purity 2-Methyltetrahydrofuran-3-One with Sweet aroma, caramel food addictive
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 139 °C (lit.) |
| Density: | 1.034 G/mL At 25 °C (lit.) |
CAS 3188-00-9 FEMA 3373 Cosmetic Grade 2-Methyltetrahydrofuran-3-One C₅H₈O₂ for Cosmetic Fragrance
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 139 °C (lit.) |
| Density: | 1.034 G/mL At 25 °C (lit.) |
CAS 3188-00-9 High Purity 2-Methyltetrahydrofuran-3-One For Food and beverages food addictive
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Boiling Point: | 139 °C (lit.) |
| Density: | 1.034 G/mL At 25 °C (lit.) |
Bready Odor 2-Methyl-3-Ketotetrahydrofuran CAS 3188-00-9 For Chemical Intermediate
| Purity: | 98% |
|---|---|
| Uses: | 2-Methyltetrahydro-3-furanone |
| HS Code: | 29329990 |


