All Products
Keywords [ 2 methylpyrazine ] match 8 Products.
High Purity 2-Methylpyrazine With Nutty Roasted Aroma CAS 109-08-0 with Nutty, roasted, cereal-like, and slightly sweet
| Purity: | 99% |
|---|---|
| Melting Point: | -29 °C (lit.) |
| Boiling Point: | 135 °C/761 MmHg (lit.) |
2-METHYL-3(5/6)(FURFURYLTHIO) PYRAZINE CAS 65530-53-2 Heterocyclic Compounds C₁₀H₁₀N₂OS to Enhance the Roast note in both Natural and Artificial Coffee Formulations
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
liquid 2-Methyl-3(Or5)-Methylthiopyrazine CAS 67952-65-2 Savory Flavor Enhancer with Characteristic notes of Roasted nuts, Peanuts, Popcorn, and Meaty or Brotty (crust of bread) Aromas
| Density: | 1.145 G/mL At 25 °C(lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3208 |
| Refractive Index: | N20/D 1.583(lit.) |
2-METHYL-3(5)(6)-FURFURYLTHIOPYRAZINE MIXTURE CAS 65530-53-2 Flavour Agents Intermediate Contributes to grilled, barbecued, and roasted profiles
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
Liquid 2-METHYL-3,5 OR 6-(FURFURYLTHIO)-PYRAZINE Heterocyclic Compounds CAS 65530-53-2 Enhancing Flavor of Cocoa and chocolate products
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
High Purity 2-FURFURYLTHIO-3(5/6)-METHYL PYRAZINE CAS 65530-53-2 Flavor Compounds
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
CAS 65530-53-2 METHYL(FURFURYLTHIO)PYRAZINE Flavor Intermediate enhancing Chemical Coffee and chicken flavor
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
High Purity METHYL(FURFURYLTHIO)PYRAZINE CAS 65530-53-2 Flavor Additive to enrich the smoke aroma in tobacco products.
| Density: | 1.171 G/mL At 25 °C (lit.) |
|---|---|
| FEMA: | 3162 |
| Refractive Index: | N20/D 1.526(lit.) |
1


